Zabytek przez dziurkę od klucza

Z takim cudem pewnie każdy się spotkał. Z jakichś względów czasem zabytku nie można fotografować. Co wówczas? W takich sytuacjach widać, że fotografia zabytków to wyzwanie.

Jest we mnie obywatelski sprzeciw: jeśli nie sfotografuję, a zabytek zostanie zniszczony, nie zostanie po nim nic. Zawsze staram się znaleźć dozorcę, zarządcę i uzyskać zgodę na fotografowanie. Przeważnie też przesyłam kilka zdjęć na podanego maila jako podziękowanie. Kiedyś zdarzyło się, że oporny, widząc zdjęcia, zaproponował całą sesję i jeszcze grilla przygotował! Niektórzy jednak są nieugięci: wtedy fotografuję zza płotu, z parku, z oddalenia, detale…

Problemem są kościoły, zwłaszcza wnętrza. Nie każdy proboszcz pozwala na fotografie, a na uroczystościach (śluby, chrzty) trawi tylko tych fotografów, którzy mają szkolenie i kwitek od biskupa. Ja nie mam, ale staram się z proboszczami, przynajmniej z mojej miejscowości, żyć w zgodzie i nie wchodzić im w paradę. W kościołach trzeba uszanować wolę kierownika obiektu, a zakrystiance najlepiej przynieść kwiaty na ołtarz.

W kościołach największym problemem jest światło. Kolorowe witraże sprawiają, że światło jest zafałszowane. Przeważnie jest ciemno – mało jest jasnych kościołów. Trzeba kombinować ze światłem zastanym – niekiedy efekt jest powalający, chociaż niezamierzony.

Pamiętam jedno zdjęcie, które oglądałam. Czarno-białe. Fotograf chyba miał czas i pomysł, bo wnętrze zrujnowanego wiejskiego kościółka było dokładnie obrobione. Całość, detale… A na koniec serii jedno zdjęcie – przez dziurkę od klucza. Jak podglądanie. Rewelacja, chociaż z wcześniejszych zdjęć widziałam, że z masywnych drzwi istnieje jedno skrzydło. Liczył się pomysł.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s